Dnes má svátek Milena

www.ucetnictvi-senkova.cz

Co jsme zažili

ŘÍJEN

V říjnu přišel podzim a podle toho vypadaly i činnosti v naší školce. Povídali jsme si o ovoci a zelenině, o tom, co roste na poli, v lese a jaký z toho všeho máme užitek. A protože ovoce a zeleninu je třeba ochutnat, zahráli jsme si na kuchaře a vařili. Školkou se linula vůně zeleninových hranolek, dýňové polévky či jablečného koláče… tohle všechno jsme zvládli uvařit my za pomoci paní učitelky.

Výtvarná dílka z tohoto období nesla typické podzimní barvy. Oranžová, žlutá, červená, hnědá… tyto barvy nás nejvíc provázely při hře na malíře, ale také při toulkách přírodou. Nohy nás donesly na polní cesty, kde jsme pozorovali práci traktorů i řepných kombajnů, vydali jsme se také do lesa a donesli zvířátkům dobrůtky ve formě ovoce, zeleniny a tvrdého pečiva. V lese jsme postavili domečky a pohráli si s přírodninami.

Školkou zněly písničky a básničky o jablíčkách, o houbách, o zvířátkách i o počasí. Často jsme je doprovázeli tleskáním, dupáním i hrou na různé rytmické nástroje. Naučili jsme se i pár tanečků a velkou legraci si užili při tancování mazurky.

Součástí práce u starších dětí se stává interaktivní tabule… děti plní různé úkoly a rozvíjí tím dovednosti, které později zužitkují jakožto školáci. Zároveň se přiměřenou formou seznamují s technikou, kterou jsme obklopeni ze všech stran, a život bez ní si lze už jen těžko představit.

A jaké akce jsme měli v říjnu? V úterý 2. října jsme zhlédli krásnou pohádku „O strašidle z dubového lesa“ v podání loutkoherce pana Peřiny. V pondělí 8. října za námi přijela paní Kvasničková se svým canisterapeutickým psem. Další pondělí, 15. října, nás navštívili policisté – kynologové z Hradce Králové. Předvedli nám práci se svými čtyřnohými miláčky a popovídali o své práci. Na závěr si děti mohly vyzkoušet figurantský oblek a rukáv. Poslední akcí bylo divadelní představení divadélka Úsměv v pondělí 22.října, pohádka se jmenovala O švadlence Elišce.

ZÁŘÍ 2018

V novém školním roce jsme se společně sešli v pondělí 3. září. Přivítali jsme nové kamarády a prohlédli si změny ve školce - přes prázdniny se malinko rekonstruovalo a v dolní umývárně máme dvě nová umyvadla a krásný sprchový kout. V letošním roce bude do školky chodit celkem 40 dětí, což je úplné maximum, které naše školka může pojmout.

V září jsme se věnovali tématům „Kamarádi“, „Naše školka“ a „Rodina“. Novým kamarádům jsme pomohli v tom, aby se jim u nás líbilo a aby poznali, jak to ve školce chodí. Školku jsme vyzdobili různými výkresy a dalšími výrobky, naučili jsme se nové básničky a písničky. Mladší děti hodně poznávali nové věci prostřednictvím her, starším ke hraní pomalu přibývají různé úkoly a povinnosti, kterými se nenásilně připravují na to, že někteří příští rok usednou do školních lavic. Hezkého zářijového počasí jsme využili nejen k pobytu na naší zahradě, ale také k procházkám po Petrovicích a okolí.

Někteří z nás začali s plaveckou výukou v bazénu v Hořicích. Čeká nás celkem deset lekcí a my se moc těšíme, co nového se ve vodě naučíme. A na koho letos nezbylo místo, určitě bude jezdit plavat příští rok. Také opět trénujeme ve školce judo pod vedením pana Hnáta.

Pobyt ve školce jsme si v září zpestřili divadlem a výletem. V pondělí 17. září za námi přijel pan Polehňa se svým loutkovým divadélkem a představením s názvem „Kluci z pohádek“. Zhlédli jsme dvě klasické pohádky – O Budulínkovi a O Smolíčkovi. Ve středu 26. září jsme se společně s dětmi ze školky ze Stračova vydali do ZOO ve Dvoře Králové. Počasí nám přálo. Sice se malinko ochladilo, ale slunečné počasí s modrým nebem nad hlavou bylo na procházku ZOO naprosto ideální. Líbila se nám úplně všechna zvířátka, ale největší úspěch měly tradičně opice a žirafy. Ty jsme dokonce viděli z bezprostřední blízkosti. Prohlédli jsme si i „africkou vesnici“ a před odjezdem jsme si ještě stihli zařádit na průlezkách. Výlet se vydařil a za rok jej určitě opět zopakujeme… září je totiž na návštěvu ZOO úplně nejlepší cheeky

L.Bartoš