Dnes je středa 23.října. Svátek má Teodor. Venkovní teplota: 11°C
  
 
O školce
Výchova
Co jsme zažili
Aktuálně
Akce MŠ
Doplňkové aktivity
Kontakty
Jídelníček
Zaměstnanci
Dokumenty
Projekty




00726630



    Co jsme zažili

 ZÁŘÍ 2023

Školní rok jsme zahájili v pondělí 4. září 2023. Letos jsme přivítali pouze 8 nových dětí, protože právě tolik dětí odešlo do základní školy.

Třídu Myšičky navštěvuje 20 mladších dětí, starají se o ně paní učitelky Martina Dvořáčková a Jana Fofová. Třídu Ježečků navštěvuje 17 předškoláků a 3 mladší děti, starají se o ně paní učitelka Věra Šťovíčková a paní ředitelka Kateřina Tomášová.

Od prvního dne se školkou rozléhaly dětské hlásky, děti vyprávěly o tom, co zažily o prázdninách a také o tom, na co se těšily do školy. Pár slziček od nováčků také ukáplo, ale všichni brzy poznali, že je to ve školce fajn a že díky všem hrám a dalším činnostem den rychle uteče. V září nás tradičně provázela témata o školce a o tom kde bydlíme, o naší rodině a kamarádech s přechodem do podzimu. Rychle jsme se naučili nejen nové písničky a básničky, ale také jsme vytvořili obrázky, kterými jsme vyzdobili chodby i třídy. Nechybělo čtení pohádek, cvičení a díky krásnému počasí pobyt na naší školní zahradě či vycházky do okolí. Ježečci začali poměrně rychle zúročovat vše, co se naučili u Myšiček, proto jsme poměrně rychle mohli začít práci ve skupinkách, kdy se děti učí vzájemné spolupráci a respektu.

12. září jsme ve školce přivítali loutkoherce Jirku Polehňu, který dětem sehrál vtipnou, ale zároveň poučnou pohádku „Znáte Kačenku?“.

14. září se celá školka vydala na výlet ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Prohlédli jsme si všechny části ZOO, pozorovali jsme zvířátka, ale nejvíc času jsme strávili u opiček, které nás svými kousky opravdu pobavily. Na závěr zbyl i čas na průlezky, domů jsme jeli až ve dvě odpoledne.

18. září proběhla první hodina plavání, toho letošního se účastní pouze 13 dětí, ale věříme, že si to budou o to více užívat. Čeká nás celkem 10 lekcí v bazénu v Hořicích.

27. září se u Ježečků konala hudební dílna na téma Podzim, kterou pro děti připravila Kristýna Šolcová.

 

ŘÍJEN 2023

Podzim – téma, které nás provázelo celý říjen. Zabrousili jsme na zahrádku, do lesa i na pole, celý říjen byl ve znamení ovoce, zeleniny, hub a dalších nejen polních plodin. Z plodů podzimu jsme si udělali různé dobroty - upekli jsme jablečný perník, nastrouhali mrkev s jablíčky, uvařili jsme dýňovou polévku a udělali jsme ovocný salát. Nezapomněli jsme ani na zvířátka v lese, donesli jsme jim pár dobrůtek v podobě ovoce a zeleniny. Pracovali jsme také s kaštany a dalšími přírodninami, které jsme si nasbírali při vycházkách do přírody. Školku rozezněly podzimní písničky, roztančily tanečky a umíme i pár nových básniček. Přírodní materiál jsme hojně využili i při různém vyrábění či malování. Nezapomněli jsme ani na další oblasti vzdělávání, i ty jsme rozvíjeli mnohdy s využitím různých podzimních plodů. Takové počítání kaštanů nebo řazení dýní podle velikosti, to je panečku občas legrace.

V říjnu pokračovala výuka plavání v hořickém bazénu.

5. října nás navštívilo maňáskové divadélko Ivany Lhotákové s pohádkou Jak Matěj osvobodil vítr. Pohádka, do které se aktivně zapojovaly i děti, se všem moc líbila.

20. října za námi přijela herečka Ivana Bílková, která zahrála pohádku Nádherné úterý. Tato pohádka na motivy Daisy Mrázkové byla plná různých tajemných efektů, které děti velmi zaujaly. Po pohádce si některé z nich mohly děti i vyzkoušet, z čehož byly opravdu nadšené.

Za divadlem jsme si vydali i my, a to 24. října. Naším cílem bylo divadlo v Novém Bydžově, kde byl pro děti připraven hudební kabaret Z pohádky do pohádky. Mnohé písničky jsme si zpívali i cestou domů.

LISTOPAD 2023

V listopadu jsme pokračovali v podzimních tématech – povídali jsme si o tom, jak kamarádi ze zvířecí říše připravují na zimu, o barvách v podzimní přírodě a zabrousili jsme též do tématu dopravy a dopravních prostředků. Pomalu jsme se připravovali i na advent.

Pozorovali jsme změny v přírodě, padající listí, nástup chladnějšího a deštivějšího počasí. Díky vlastním zkušenostem s různými dopravními prostředky jsme snáze pochopili význam dopravních prostředků a jejich účel. A protože 11. listopadu bylo Martina, nezapomněli jsme ani na tradice spojené s tímto svátkem. Kromě jiného jsme školku provoněli vlastnoručně upečenými martinskými rohlíčky.

3. listopadu jsme měli projektový den s názvem Broučci pod vedením paní Adamcové. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí ze života broučků, hodně věcí jsme si prakticky vyzkoušeli. Úplně nejvíc nadšené byly děti ze hry na světlušky, kdy jim u zadečků svítily malé baterky.

V broučkování jsme pokračovali i 8. listopadu, kdy jsme připravili odpolední akci pro rodiče a děti na téma Brouci. Na zahradě plnily děti úkoly na několika stanovištích a když se trochu setmělo, vydali jsme se na lampiónový průvod, který měl jediný cíl – společně uspat broučky. Určitě se nám to povedlo a přejeme broučkům hezký zimní spánek.

Poslední hodina plavání proběhla 20. listopadu. Děti absolvovaly závody, užily si pobyt ve vířivce a dostaly za svoji snahu mokré vysvědčení.

23. listopadu se naším cílem stalo Tongo v Hradci Králové. Tady se děti vyřádily na různých atrakcích. Ne nadarmo tuto akci nazýváme „zábavným tělocvikem“, protože děti jsou opravdu celé dopoledne v pohybu. Všichni byli moc spokojení a některé pohyb zmohl natolik, že jsme je museli u školky v autobuse budit.

PROSINEC 2024

Poslední měsíc roku je tradičně věnován všem prosincovým svátkům. Povídali jsme si o adventu, o návštěvě Mikuláše, čertů a andělů, o Vánocích. Pomocí pohádek a příběhů ze starých časů se děti seznámily s tím, jak slavili lidé vánoční svátky dříve. Nezapomněli jsme ani na rozdíly slavení Vánoc v různých zemích, k tomu jsme využili nejen obrazový materiál, ale také různá naučná videa. Povídali jsme si o tom, jaké jídlo na Vánoce připravujeme, jak si zdobíme naše obydlí, nezapomněli jsme si každé pondělí zapálit svíčku na adventním věnci. Školku jsme si vánočně vyzdobili a provoněli jsme ji vlastnoručně upečeným cukrovím. Celý prosinec byla ze školky slyšet vánoční hudba a naše zpívání koled. Poslali jsme také dopisy Ježíškovi – přání byla směřována nejen k tomu, co bychom si přáli domů, ale také k tomu, co bychom si přáli dostat do školky.

5. prosince se naše školka proměnila v čertovsko-andělské obydlí. Nechyběli ani dva Mikulášové! Část dopoledne jsme věnovali tanci a soutěžím a po čertovské svačině jsme plnili úkoly, které nám poslal Mikuláš. A protože jsme byli šikovní a vše se nám podařilo splnit, čekala na nás odměna. I tu jsme ale museli najít podle indicií. Nakonec se vše podařilo a všichni měli velkou radost.

6. prosince se konala hudební dílna u Ježečků, opět pod vedením Kristýny Šolcové. Tentokrát bylo zvoleno vánoční téma, které si děti opravdu užily.

13. prosince jsme se vydali do divadla v Novém Bydžově. Shlédli jsme představení Putování za Betlémskou hvězdou, ve kterém jsme se dozvěděli mnoho věcí o tom, jak to bylo s narozením Ježíška.

15. prosince jsme příběh o narození Ježíška sehráli na našem tradičním vánočním koncertě v kostele. Jako vždy nás při vystoupení podpořili zpěvem a hraním na nástroje nejen naši starší kamarádi, kteří již školce odrostli, ale zapojili se i někteří bývalí rodiče dětí. Koncert se setkal s velkým úspěchem a děti si vystoupení moc užily. Někteří si zkrácenou verzi příběhu zopakovali hned druhý den v Lodíně, kde jsme vystoupili na akci pro místní Klub seniorů.

19. prosince přišel do školky Ježíšek, nadělil nám nejen krásně nazdobený stromeček, ale taky hodně dárečků. Všichni měli za nadílky velkou radost a hned se vrhli na prozkoumání nových her, hraček, knížek a pomůcek. Tak šťastné a veselé i všem u vás doma!

LEDEN 2024

V lednu jsme čekali na paní zimu. Čas čekání jsme si zkrátili povídáním o sněhu a zpíváním zimních písniček, ale paní zima ne a ne přijet. Občas pár vloček spadlo, ale nebyla to žádná sláva, sníh se držel sotva týden. Sněhuláci se nám dařili spíše z modelíny než ze sněhu. Občas nám alespoň trochu mrzlo, tak jsme využili mráz k výrobě ledových koulí či klouzání na zamrzlých kalužích. Zima se promítla i do všech dalších činností – do pohádek, příběhů, básniček a dalších dovedností.

8. ledna jsme ve školce zhlédli pohádku O neposlušných kůzlátkách v podání divadla Kozlík. Pohádka, loutky a celé zpracování bylo nádherné. Po pohádce si všichni mohli prohlédnout krásné loutky.

16. ledna pracovali Ježečci se dřevem pod vedením pana truhláře a společně si vyrobili krmítko pro ptáčky. Děti se naučily spoustu věcí – zatloukat hřebíky, přivrtávat šroubky či pracovat s vypalovačkou na dřevo.

Od 29. ledna do 2. února absolvovalo 16 dětí lyžařský kurz. Každé ráno děti s paní ředitelkou a s paní učitelkou Dvořáčkovou odjely do Vrchlabí, kde se ve skiareálu Kebrlák učily lyžařským dovednostem. Některé děti nebyly na lyžích poprvé, jiné absolvovaly své první lyžařské krůčky, ale za ten týden se naučili lyžovat úplně všichni!  Malý vlek a kopec u něj nebyl pro nikoho problém a ti největší lyžaři zvládli i jízdu na lanovce a velký kopec. V pátek jsme naše lyžařské úsilí završili karnevalem – jak jinak než na lyžích.

ÚNOR 2024

V únoru jsme se – jako už tradičně věnovali tématům o zdraví, zdravé výživě a samozřejmě nechybělo ani téma o lidském těle. Hráli jsme si na lékaře, věnovali jsme se vyhledávání informací o našem těle, prohlíželi obrázky, encyklopedie, pouštěli jsme si ukázky na tabletu, pracovali jsme s modelem lidského těla… zabrousili jsme i do tématu o nemocech a bacilech a přiblížili si důležitost dodržování hygieny. K tomu jsme využili nejen zkušenosti dětí, ale také různé pokusy. Nezapomněli jsme ani na péči o naše zoubky – teď už se zubaře určitě nikdo bát nebude. O zdravé výživě jsme si nejen povídali, ale některá zdravá jídla jsme si také uvařili. Poprosili jsme maminky o zdravé recepty a nakonec to u Ježečků vyhrály banánové lívance. Myšičky si pochutnaly na koktejlu z ovoce a společně jsme upekli jablíčkový perník.

9. února si Ježečci protáhli tělo při hodině jógy, kterou pro nás připravila cvičitelka Bára. Určitě si cvičení někdy zopakujeme, protože nás cviky moc bavily.

13. února jsme ve školce zhlédli tři loutkové pohádky v podání divadla Šternberk. Byly to pohádky O červené Karkulce, O zlaté rybce a O Smolíčkovi.

Poslední únorový týden jsme věnovali karnevalu. V pátek se děti předvedly v úžasných maskách a ani paní učitelky nezůstaly pozadu. Kromě tance a soutěžení jsme stihli i promenádu masek. Celé dopoledne bylo moc prima.

BŘEZEN 2024

Také v březnu jsme se naučili spoustu nových věcí a objevovali jsme svět kolem nás. Protože je březen prvním jarním měsícem, chystali jsme se i my na jeho příchod.  Pozorovali jsme měnící se přírodu, první jarní květiny a první hmyz. Také naše výtvarná dílka se proměnila do jarního kabátku. Dozvěděli jsme se nové poznatky o ročních obdobích, naučili se pojmenovávat některé květiny, nechyběly básničky a písničky o jaru. A protože letošní Velikonoce připadly na konec března, věnovali jsme se také tématu jarních svátků a zvyků s nimi spojených. Březen byl zkrátka pestrý a všechna témata nás moc bavila.

Koncem března nám ve školce propukly neštovice, čekáme další várku v dubnu. Dětí bylo méně, ale i tak jsme školku stihli naladit velikonočně – zajíce, slepičky, kuřátka, ovečky a kraslice jsme mohli ve školce vidět úplně všude.

12. března jsme společně vyrobili Morenu, abychom se rozloučili se zimou a přivítali jaro. Morenu jsme nesli po vesnici a společně jsme ji poslali po rybníku za hory. My už zkrátka chceme jaro.

14. března nás navštívilo divadlo Kozlík a sehrálo nám loutkovou pohádku Jak šel kozlík do světa. Zábavná, ale zároveň poučná pohádky děti nadchla, nakonec opět nechyběla možnost prohlédnout si všechny loutky zblízka.

26. března jsme shlédli pohádku Sůl nad zlato v podání loutkoherce pana Bílka. Pohádka všechny děti moc bavila.

27. března jsme se vydali na velikonoční koledu po obci. Dobrůtky, které jsme vykoledovali, jsme si rozdělili – některé jsme si vzali domů a jinými si občas zpestříme den ve školce. Občas si přece zamlsat můžeme 😊

DUBEN 2024

Když se u nás ve školce řekne duben, všem se vybaví zvířátka a mláďátka… tato témata nás provázela i letos. Nezapomněli jsme ani na ekologii a oslavu Dne Země a na závěr měsíce nechybělo téma Čarodějnice. Opět jsme vyráběli, zpívali, cvičili a dělali spoustu dalších činností, spojených s výše uvedenými tématy. A protože nám přálo počasí, trávili jsme hodně času i venku. Nejstarší děti absolvovaly v tomto měsíci zápis do první třídy. Jak jsme předpokládali, dorazila do školky druhá várka neštovic, takže v první polovině měsíce dost dětí chybělo. Ale i tak jsme toho stihli opravdu hodně prožít a naučit se.

9. dubna jsme se vydali na výlet na pohádkový zámek Staré Hrady. Nejdříve jsme zavítali do království jménem Zdravosvět, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o všem, co souvisí s naším zdravím. Čekal na nás vládce Zdravosvěta, dračí princ Zdrávokaz a další pohádkové bytosti - víla Vitamína, skřítkové baciláci, skřítkové ovocňáci a saláťáci, navštívili jsme dračí porodnici a zuboopravna, skřítky z Bonbónového království, zdravoškolu a mnoho dalšího. Poté jsme si prohlédli zámecké sklepení, kde na nás čekala různá  strašidla, od vodníků počínaje, po čerty konče.. Výlet jsme ukončili prohlídkou zámeckého zvěřince.

12. dubna jsme udělali exkurzi na mléčnou farmu v Petrovicích. Pan Nový nám povídal o tom, jak se dojí krávy a co všechno se z mléka vyrábí. Dojení jsme viděli i na vlastní oči. Potom jsme si prohlédli telátka a i o nich jsme se dozvěděli hodně zajímavého.

16. dubna jsme navštívili základní školu ve Skřivanech – vyzkoušeli jsme si roli budoucího školáka, zacvičili jsme si v tělocvičně a pohráli si v družině.  

19. dubna jsme tvořili les společně s vílou Eliškou, jednalo se o výtvarnou činnost, při které děti využily netradičních výtvarných postupů a technik.

22. dubna jsme se při projektovém dni na téma Motýli dozvěděli díky paní Adamcové spoustu nových informací o těchto tvorech. Pracovali jsme ve skupinkách na různých stanovištích a hodně věcí jsme si prakticky vyzkoušeli.

30. dubna se školka proměnila v čarodějné doupě – tento den nepřišly do školky děti, ale čarodějnice. Společně jsme si začarovali, provedli jsme několik čarodějnických pokusů, zasoutěžili jsme si v čarodějných disciplínách a nechybělo ani tradiční opékání čarodějnických buřtů.

KVĚTEN 2024

Květen jsme společně prožili s tématy o mamince, rodině a řemeslech. Opakovali jsme vše, co jsme se za celý rok naučili, a to nejen básničky a písničky. Školku zdobily květinové výtvory a samozřejmě jsme nezapomněli výtvarně ztvárnit naši rodinu. Na zahrádce jsme sklízeli první zeleninu, kterou jsme zaseli a zasázeli v předchozích měsících.

10. května za námi přijela paní Bartoňová, uskutečnili jsme společně projektový den na téma Včely. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací ze života včel, na stanovištích jsme vyzkoušeli to, jak včelky pracují (sběr nektaru, let s křidýlky). Prohlédli jsme si potřeby pana včelaře a zahráli si různé pohybové hry, jak jinak než na včelí téma.

16. května jsme se společně s MŠ Stračov zúčastnili dne otevřených dveří na školním statku v Hořicích. Prohlédli jsme si nejen zvířátka, ale i zemědělské stroje a nechyběly ani různé soutěže. Celé dopoledne bylo díky studentům ze zemědělské školy moc pěkně zorganizováno a děti přijely z výletu nadšené.

22. května jsme se vydali do Prasku do pohádkového lesa. Čekalo na nás několik stanovišť, kde jsme plnili pohádkové úkoly. Pomohli jsme bludičkám, pejskovi s kočičkou, vodníkovi s vodnicí, kohoutkovi a slepičce… podle obrázků jsme převyprávěli pohádku o Karkulce a z našich pohádkových znalostí si nás vyzkoušel sám Kašpárek. Odměnou byla návštěva Perníkové chaloupky, kde jsme se setkali s ježibabou. Ta si naštěstí nikoho neupekla, naopak nás za splnění všech úkolů odměnila sladkým perníčkem.

24. května proběhlo focení.

31. května jsme se vydali do areálu Kamenice, kde pro nás a další školky z okolí připravil spolek Kamenice dětský den. Soutěže a hry byly završeny divadlem – zhlédli jsme krásnou pohádku O Sněhurce.

ČERVEN 2024

Poslední předprázdninový měsíc jsme prožili ve znamení témat o létě a cestování, Ježečci si zaletěli také do vesmíru. Počasí přálo venkovním radovánkám, a protože naše zahrada poskytuje spoustu místa pro dětské hry, hojně jsme ji pro naše pobyty venku využili.

V prvním červnovém týdnu bylo 18 dětí na školce v přírodě v Peci pod Sněžkou. Počasí nám přálo a celou školku v přírodě jsme si moc užili. Plnili jsme úkoly od Krakonoše, chodili na túry, hráli si v lese a poznávali nejen místopis, ale i přírodu. Dětem se moc líbila jízda lanovkou na Růžohorky a na Černou Horu, tam jsme dokonce hledali poklad. Každý večer jsme vše zaznamenali do deníčku, a tak mají děti pěknou vzpomínku.

10. června přijelo do školky divadélko paní Lhotákové s pohádkou O chytrých prasátkách. Děti byly opět zapojeny do děje a pohádka je nejen pobavila, ale i poučila.

18. června potěšily Myšičky svým závěrečným vystoupením nejen rodiče, ale i další, kteří se na ně přišli podívat.

21. června jsme se sešli s dětmi i rodiči na noční školce. Opekli jsme buřty, prošli si stezku, splnili úkoly, popovídali jsme… no a patnáct nejstatečnějších dětí přespalo ve školce až do sobotního rána.

25. června měli své závěrečné vystoupení Ježečci. Zároveň jsme se rozloučili s dětmi, které po prázdninách usednou do školních lavic. Letos je to celkem patnáct školáků. Přejeme jim, aby měli na školku jen ty nejlepší vzpomínky a aby se jim ve škole vše dařilo.

22. června se konal školkovský výlet. Naším cílem se stal zábavní park Heroland u Kutné Hory. Počasí nám přálo, a tak jsme zde strávili celý den. Děti se vyřádily na průlezkách a trampolínách a ani se jim nechtělo domů. Určitě si výlet zase někdy zopakujeme.

Přejeme všem krásné prázdniny, školákům hodně štěstí ve škole a těšíme se v září zase na shledání.


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 



L.Bartoš
2010